W języku polskim występuje zwrot „to dla mnie chińszczyzna” oznaczający sytuację, w której coś jest dla nas kompletnie niezrozumiałe.
Ponoć język chiński uchodzi za jeden z najtrudniejszych języków świata (spojler– język polski również jest jednym z najtrudniejszych języków) dlatego też wielu z nas się go boi, niepotrzebnie!
Popularność języka chińskiego wzrasta
Język chiński jest jednym z najstarszych obecnie używanych języków (mówiono nim już w XI w. p.n.e), który na przestrzeni lat mocno ewoluował. Obecnie najbardziej popularną formą języka chińskiego jest język mandaryński, czyli uproszczony język chiński, który został opracowany w latach 50. XX wieku w celu walki z powszechnym analfabetyzmem. Znaki stały się prostsze do napisania, co nie zmienia faktu, że aby posługiwać się w miarę płynnie po chińsku należy poznać kilka tysięcy znaków.
Popularność produktów Made In China, wzrost gospodarczy Chin oraz ich rosnąca potęga sprawiły, że z roku na rok coraz więcej osób uczy się tego języka. Czy nauka chińskiego jest trudna? Niekoniecznie, choć na początku bywa trudno. Język chiński w porównaniu do znanych nam języków europejskich jest językiem używającym znaków, które składają się z kluczy (których jest 214) oraz z tonów, czyli jeden znak można przeczytać na 5 sposobów.
Jak zacząć naukę języka chińskiego?
Na początku poznaj system tonalny oraz wymowę języka chińskiego. Język ten składa się z sylab, które można wymówić z użyciem 5 tonów. Pełną tabelkę dźwięków znajdziesz TUTAJ. Dla nas Polaków dźwięki używane w języku chińskim nie są obce, dlatego też wymowa nie stanowi dla nas problemu. Problemem stają się tony i ich wyłapywanie ze słuchu.
Następnie poznaj system 214 kluczy, z których składają się znaki. Pokażą Ci one, że znaki to tak naprawdę klocki lego, które w odpowiednim połączeniu tworzą swoistą całość. Klucze znajdziesz TUTAJ.
Poczytaj o poziomach HSK. HSK jest to egzamin znajomości języka chińskiego, na każdym etapie wymienione są znaki, które należy znać, by osiągnąć dany poziom. Osoby analityczne lubiące matematykę i logikę będą w siódmym niebie. Według starego HSK:
HSK 1 – A1 – 150 znaków
HSK 2 – A2 – 300 znaków
HSK 3 – B1 – 600 znaków
HSK 4 – B2 – 1200 znaków
HSK 5 – C1 – 2500 znaków
HSK 6 – C2 – 5000 znaków
Znając odpowiednią liczbę znaków, łatwo można było określić swój poziom językowy, niestety w 2021 roku wprowadzono uaktualnienie HSK (3.0), gdzie wymaga się znajomości większej ilości znaków i słów:
HSK 1 – 500 znaków
HSK 2 – 772 znaków
HSK 3 – 973 znaków
HSK 1-3 oznaczają poziomy A1-A2, czyli należy znać ponad 2200 znaków!
HSK 4 – 1000 znaków
HSK 5 – 1071 znaków
HSK 6 – 1140 znaków
HSK 4-6 oznaczają poziomy B1-B2, tutaj należy znać ponad 5400 znaków!
HSK 7-9 to 5636 znaków, znając ponad 11 000 znaków uzyskuje się poziom C1-C2!
Język to również gramatyka, która na szczęście w języku chińskim jest dość prosta, porównując ją do języka polskiego. Brak w niej liczby pojedynczej i mnogiej (także znak „kobieta” może określać jedną kobietę, jak i kobiety), czasowniki, przymiotniki czy rzeczowniki nie są odmieniane (coś typu Kali jeść, Kali pić), tworzenie czasów jest proste (aby stworzyć czas przeszły należy dodać słówko „wczoraj”, by stworzyć przyszłość słówko „jutro” i tak dalej). Choć należy pamiętać, że język chiński ma też swoje uroki np. używa znaków miar (istnieją osobne znaki na ludzi, zwierzęta, przedmioty płaskie itp. coś typu para/garść/tuzin w języku polskim, które są przydzielone do konkretnych rzeczowników).
Czemu język chiński uważa się za trudny?
Krótko mówiąc wiąże się to z szokiem kulturowym. Nagle widzimy pokręcone szlaczki/drzewka, które nic nam nie mówią. Później dowiadujemy się, że każdy krzaczek w zależności od połączenia z innym może mieć zupełnie inną wymowę. Samo zapamiętanie pisowni i znaczenia znaków sprawia na początku spore problemy. Tłumaczenie zdań z chińskiego na polski i na odwrót również bywa frustrujące.
Na szczęście gdy pierwszy szok mija, a my poznajemy podstawy języka chińskiego dzieje się rzecz niezwykła w porównaniu do innych języków europejskich – nauka staje się mniej wymagająca i prostsza! Niestety aby tak było najpierw należy poświęcić ogrom pracy na poznanie podstaw języka, najlepiej z rodzimym lektorem, gdyż prawidłowa wymowa tonów to podstawa w nauce języka mandaryńskiego. Pisanie, które wydaje się być najstraszniejsze można zostawić na koniec. Dlaczego? Gdyż sami Chińczycy piszą coraz mniej, oni tak samo jak my stali się bardziej cyfrowi, spędzają więcej czasu na pisaniu na smartfonie czy komputerze niż na papierze. Jak to robią? Fonetyka języka chińskiego napisana jest w systemie pinyin, który składa się z łacińskich liter. Po ich napisaniu na klawiaturze i dodanie odpowiedniego tonu Chińczycy mają do wyboru wstawienie odpowiedniego znaku. Tak jak my korzystają z przewidywań na klawiaturze smartfona, więc pisanie nie stanowi już takiego dużego wyzwania, choć jeśli chcielibyście na poważnie uczyć się języka chińskiego to ta część nauki Was nie ominie, egzaminy nadal pisze się na papierze.
Przydatne książki do nauki języka chińskiego:
Mówimy po chińsku. Podręcznik + zeszyt ćwiczeń + CD, Lin Kai-Yu, Pawlak Katarzyna
Chiński nie gryzie! (Książka + CD Audio), Wydawnictwo EDGARD
Chineasy. Nowy sposób czytania po chińsku, Shao Lan
Chiński. Kurs podstawowy, Wydawnictwo EDGARD
Słownik chińsko-polski, Wydawnictwo EDGARD
Książki w języku angielskim:
Tuttle Learning Chinese Characters: (HSK Levels 1 -3) A Revolutionary New Way to Learn and Remember the 800 Most Basic Chinese Characters, Laurence Matthews
LEARNING MANDARIN CHINESE CHARACTERS VOLUME 1 & 2, Yi Ren
Reading and Writing Chinese, William McNaughton and Jiageng Fan
Mandarin Chinese Picture Dictionary : Learn 1,500 Key Chinese Words and Phrases, Yi Ren
Aplikacje do nauki języka chińskiego:
● Pleco – słownik chińsko-angielski
● Duolingo
● HSK 1 – 6 (6 aplikacji, każda na poziom HSK zarówno w wersji 2.0
jak i 3.0)
● Chinese Sentence Masters
● Chinese Conversation
● Chiński – 50 języków
● Naucz się chińskiego
● Chinese Writer
● Chineasy
● Chinese Grammar
● Chinese
0 komentarzy