Emocje — moi wierni przyjaciele

Nieustannie coś odczuwamy. Emocje są częścią składową każdego człowieka. To właśnie doświadczane emocje kształtują samopoczucie i zachowania. Życie będzie łatwiejsze, jeśli zrozumiesz swoje emocje. Również gdy jesteś nadwrażliwy emocjonalnie. Christel Pettitcollin za pomocą książki „Jak nie dać sobą manipulować” pomaga zaprzyjaźnić się z emocjami. 

Każdy człowiek rodzi się z pięcioma emocjami. Są to: radość, złość, smutek, frustracja i strach. W trakcie rozwoju nabywamy dodatkowo: wstyd i poczucie winy. Pettitcollin wyjaśnia, jak zrozumieć każdą z tych emocji.

ZŁOŚĆ jest jak alarm. Uruchamia się wtedy, gdy zostały przekroczone granice lub naruszane są wartości. Złość działa jak system obronny, walczy z zagrożeniami dla fizyczności i psychiki. Ważne jest, aby obserwować tę emocję już w fazie początkowej – rozdrażnienia. Kilka głębokich wdechów, aby zachować spokój i asertywność. Złość pojawia się z mobilizującą do działania mocą.

SMUTEK „to proces żałoby, który uruchamia się, gdy pora zerwać z przeszłością i przejść do kolejnego etapu. Kiedy jesteś smutny, zadaj sobie pytanie: Jaka faza mojego życia właśnie się kończy? Uwaga, nie należy mylić smutku z depresją. Smutek nie wiąże się z utratą radości życia; to tylko mechanizm archiwizacyjny” – pisze autorka „Jak nie dać sobą manipulować”. 

FRUSTRACJA wskazuje na bezsilność. To stan, kiedy już nic nie można zrobić. Dalsze działanie może doprowadzić do wściekłości, a ta przerodzić się w przemoc, czyli jak to nazywa Pettitcollin, apogeum bezsilności. Złość różni się od frustracji pojawiającym się poczuciem winy. Łatwo je pomylić, jednak frustracja nie przynosi żadnych efektów. Warto wycofać się z pokorą, niż wzbudzać w sobie złudne poczucie winy.

STRACH to taki hamulec bezpieczeństwa. Informuje o nowościach lub zagrożeniach. Odczuwanie strachu przed zagrożeniem to sygnał, że przyszedł czas, aby się bronić. Natomiast niepokój wywołany nowością, zachęca do rzetelnego poszerzenia swojej wiedzy na dany temat. Pettitcollin podkreśla, że wszystkie inne lęki: przed odrzuceniem czy upokorzeniem itp. są nieracjonalne lub bazujące na doświadczeniach z przeszłości. Warto próbować z nimi walczyć. 

RADOŚĆ, czyli samo dobro. Radość napełnia siłą, zapewnia zdrowie i napędza do działania. Jest jak sprawdzony GPS, który wskazuje właściwą drogę. Nadmiar trudności i skomplikowanie świadczą o wyborze złej drogi. Dobrze jest zrobić krok w tył, pomaga to uniknąć nadmiaru frustracji.

WSTYD I POCZUCIE WINY pomagają funkcjonować w społeczeństwie. Wstyd i poczucie winy ostrzegają, że zaburza się życie wspólnoty lub narusza prawo. Obecnie doświadczają go najczęściej  osoby świadome tego co robią, a nie te, które powinny zmienić swoje destrukcyjne zachowania. Jeśli odczuwanie tych emocji nie wiąże się z zachowaniem, wówczas stają się one niebezpieczne dla człowieka. 

Ucz się rozpoznawać swoje emocje i współpracować z nimi. Będzie ci łatwiej funkcjonować w społeczeństwie i żyć z samym sobą. Pamiętaj, że praca nad sobą wymaga cierpliwości i zaangażowania, a dzięki efektom doświadczysz jeszcze więcej zdrowej radości.

Kinga Hucz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Articles

Wstań prawą nogą

Wstań prawą nogą

Jak każdy wie, higiena snu jest istotnie ważna dla dobrego, zdrowego dnia, jak i życia.

Zdecydowanie mniej mówi się o dobrym poranku, który rzutuje na całą resztę dnia. W artykule pojawią się aktywności, które zajmują do 30 minut, które warto zagospodarować (szczególnie w weekend, kiedy mamy więcej czasu) dla lepszego dnia.

czytaj dalej
Ty jesteś skorpionem, a on ENTP — o fenomenie narzędzi psychologicznych

Ty jesteś skorpionem, a on ENTP — o fenomenie narzędzi psychologicznych

Chyba nigdy wcześniej nie mieliśmy tak wielu możliwości zgłębiania naszej osobowości i  odkrywania tajemnic relacji międzyludzkich, jak obecnie.

Testy psychologiczne, horoskopy i inne  narzędzia obiecujące nam dogłębną analizę naszej osobowości, naszych talentów czy nawet  predyspozycji zawodowych cieszą się ogromną popularnością. W czym dokładnie tkwi ich fenomen i dlaczego tak chętnie po nie sięgamy? W tym artykule zgłębimy tajemnice psychologicznych  narzędzi i przyjrzymy się zarówno ich rzetelności, potencjalnym korzyściom jak i zagrożeniom,  jakie się z nimi wiążą.

czytaj dalej
Jak rozwijać umiejętności interpersonalne i budować trwałe relacje?

Jak rozwijać umiejętności interpersonalne i budować trwałe relacje?

Umiejętności interpersonalne odnoszą się do umiejętności społecznych, których używamy w relacjach z innymi ludźmi, aby osiągnąć oczekiwaną efektywność. Umiejętności te są niezbędne w budowaniu trwałych relacji i są kluczowe zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Umiejętności interpersonalne można zdefiniować jako zdolność do komunikowania się, współpracy i efektywnej interakcji z innymi. Są ważne dla budowania zaufania, szacunku i relacji z innymi. Rozwijanie tych umiejętności może pomóc osobom stać się lepszymi komunikatorami, graczami zespołowymi i liderami.

czytaj dalej