Język obcy w 3 miesiące? – jest to łatwiejsze niż myślisz

Wszyscy mieliśmy kiedyś lekcje języka angielskiego w szkole. Szkoła podstawowa i liceum — to daje nam co najmniej 12 lat. Jak to jest, że mimo tego niektórzy z nas nadal mają problem ze swobodnym komunikowaniem się?

Sęk w tym, że szkoła nie uczy nas tego, jak się dogadać w danym języku, po prostu przerabiamy w kółko te same regułki wyjęte z podręcznika. 

Jestem pewna, że miałeś w klasie osoby, które jakimś cudem umiały się ładnie wypowiadać, jak oni to zrobili? Czy szkoła faktycznie przyczyniła się do ich sukcesu? 

W takim razie — jak się uczyć języka, aby się go nauczyć?

Pamiętasz te wszystkie postanowienia typu „Od jutro zaczynam się uczyć — konsekwentnie 1 godzina każdego dnia”. Pełne motywacji i chęci do działania, i faktycznie to miałoby sens, ale nie oszukujmy się, niewiele osób wytrwa miesiąc, a co więcej zacznie mówić w ten sposób po angielsku, hiszpańsku, francusku…

Jest tu potrzebna dobra taktyka, dopasowana do Ciebie i twojego stylu życia. Przerobienie jakiegoś losowego podręcznika, strona po stronie, robienie zadań gramatycznych i wkuwanie całych stron z kolumnami wypełnionymi słówkami (znajome, prawda?). Gramatyka jest ważna, ale nie jest najważniejsza (szczególnie w momencie, w którym chcesz po prostu zacząć mówić i poczuć się pewnie za granicą), odradzałabym siedzenie nad książkami, natomiast wplecenie obcego języka do codzienności brzmi o niebo lepiej. 

Otocz się tym językiem, niech stanowi część twojej codzienności

Zacznij od małych kroków, możesz  po całym swoim domu wypisać na karteczkach samoprzylepnych słowa, których nie znasz, i przykleić właśnie na tych rzeczach, które opisują, mogą być to przedmioty, czynności czy całe wyrażenia — mała rzecz a naturalnie wejdzie do twojego zasobu słownictwa. Ważne, aby w jednym miejscu nie było ich za dużo, (wtedy zaczniesz je ignorować) i oczywiście warto wymieniać je co jakiś czas. Zapoczątkuje to również myślenie w obcym języku, otwierasz lodówkę i pierwsze co widzisz to refrigerator, podnosisz pomidor, a pod nim na półce — karteczka z napisem shelf. Proste.

Każdego dnia, mimowolnie, robisz wiele czynności — dlaczego nie wykorzystać tego do nauki? Zmiana języka w telefonie, słuchanie muzyki czy podcastów, oglądanie filmów i seriali (dla całkowicie początkujących polecam bajki dla dzieci). Świetnym rozwiązaniem jest też połączenie czegoś, co lubisz, czegoś, co cię interesuje — z nauką, w ten sposób nie będziesz się nudzić i będzie to dla Ciebie przyjemniejsze.

Głównie chodzi o to, aby stworzyć sobie takie środowisko, w którym na co dzień będziesz mieć styczność z językiem, którego chcesz się nauczyć (warto dopasować poziom do siebie i nie rzucać się od razu na głęboką wodę, aby się nie zniechęcić). Na początku i tak nie będziesz wszystkiego rozumieć, to naturalne. 

Gdy byłam młodsza, bardzo lubiłam analizować teksty piosenek. Podkreślałam sobie słowa, których nie znałam, po to, aby później z tych słów stworzyć swoją własną historię. W ten sposób wykorzystywałam nowe słowa w praktyce, dzięki czemu później umiałam je przywołać w jakiejś przypadkowej rozmowie.

Naprawdę, można tak zrobić ze wszystkim, zamiast czytać słowa i ich tłumaczenia, zapisane w 3 kolumnach na kartce A4. Wykorzystaj je w praktyce.

Dużo rozmów

Mówienie do siebie, kota, ścian — to moje ulubione zajęcie, dlaczego więc nie spróbować w innym języku? Możesz opowiedzieć im o czymkolwiek, przy czym ćwiczyć swoją wymowę. Oczywiście jeśli masz taką opcję, lepiej wybrać osobę, która już zna język, którego się uczysz, kogoś, kto da Ci informację zwrotną na Twój temat i ewentualnie Cię poprawi, abyś nie utrwalał sobie błędów. 

Wypracuj sobie nawyk

Każdego dnia wieczorem, podsumuj to, co dziś zrobiłeś (możesz posiłkować się tłumaczem — dzięki temu następnym razem będzie ci łatwiej). Opowiedz o tym co chcesz robić jutro, o czym była książka, którą ostatnio czytałeś? Jaka śmieszna sytuacja niedawno Cię spotkała? To wszystko realnie wpłynie na twoje umiejętności.

Nie od razu Rzym zbudowano

Niektórzy będą potrzebować 3 miesięcy, inni 6 miesięcy — potrzeba sporo cierpliwości i wyrozumiałości dla siebie. Nie bój się mówić i popełniaj błędy, wszystko jest do zrobienia, a każda porażka zbliża Cię do Twojego celu. Próbuj nowych sposobów, wymyślaj zabawy językowe, im głupsze, tym lepsze (nasz mózg lubi takie rzeczy). Nauka ma nam służyć, a nie męczyć, dlatego kombinuj tak, aby łatwiej było przyswoić Ci informacje. 

Pracuj mądrze, a nie ciężko.

Emilia Świder

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Articles

Wstań prawą nogą

Wstań prawą nogą

Jak każdy wie, higiena snu jest istotnie ważna dla dobrego, zdrowego dnia, jak i życia.

Zdecydowanie mniej mówi się o dobrym poranku, który rzutuje na całą resztę dnia. W artykule pojawią się aktywności, które zajmują do 30 minut, które warto zagospodarować (szczególnie w weekend, kiedy mamy więcej czasu) dla lepszego dnia.

czytaj dalej
Ty jesteś skorpionem, a on ENTP — o fenomenie narzędzi psychologicznych

Ty jesteś skorpionem, a on ENTP — o fenomenie narzędzi psychologicznych

Chyba nigdy wcześniej nie mieliśmy tak wielu możliwości zgłębiania naszej osobowości i  odkrywania tajemnic relacji międzyludzkich, jak obecnie.

Testy psychologiczne, horoskopy i inne  narzędzia obiecujące nam dogłębną analizę naszej osobowości, naszych talentów czy nawet  predyspozycji zawodowych cieszą się ogromną popularnością. W czym dokładnie tkwi ich fenomen i dlaczego tak chętnie po nie sięgamy? W tym artykule zgłębimy tajemnice psychologicznych  narzędzi i przyjrzymy się zarówno ich rzetelności, potencjalnym korzyściom jak i zagrożeniom,  jakie się z nimi wiążą.

czytaj dalej
Jak rozwijać umiejętności interpersonalne i budować trwałe relacje?

Jak rozwijać umiejętności interpersonalne i budować trwałe relacje?

Umiejętności interpersonalne odnoszą się do umiejętności społecznych, których używamy w relacjach z innymi ludźmi, aby osiągnąć oczekiwaną efektywność. Umiejętności te są niezbędne w budowaniu trwałych relacji i są kluczowe zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Umiejętności interpersonalne można zdefiniować jako zdolność do komunikowania się, współpracy i efektywnej interakcji z innymi. Są ważne dla budowania zaufania, szacunku i relacji z innymi. Rozwijanie tych umiejętności może pomóc osobom stać się lepszymi komunikatorami, graczami zespołowymi i liderami.

czytaj dalej