Latanie nad wodą, czyli pokrótce o windsurfingu

„Mieszanka słońca, świstającego wiatru i dużej prędkości wyzwala wyrzut wszystkich pozytywnych hormonów w twoim ciele. Windsurfing pozwala poczuć się wolnym, czujesz radość oraz ogromną satysfakcję.”

Czemu Półwysep Helski jest stolicą sportów wodnych w Polsce? Kto zapoczątkował windsurfing w Polsce? Czy windsurfing to rzeczywiście sport ekstremalny? Na to i parę innych pytań odpowiem w artykule, który czytasz. Nie ma czasu do stracenia, a więc zaczynajmy!

Ciężko powiedzieć, kto rzeczywiście wymyślił windsurfing, jednakże wiemy, kto go opatentował. Jim Drake oraz Hoyle Schweitzer, czyli dwaj przyjaciele pochodzący z Ameryki w 1973 roku dostali patent na swój „wynalazek”.  Sport ten zaczynał powoli zyskiwać popularność na całym świecie. Pierwszy raz na igrzyskach olimpijskich pojawił się w 1984 roku więc zaledwie 11 lat od oficjalnego początku tego sportu. Co ciekawe sport wymyślony w Stanach Zjednoczonych stał się ciekawszy dla Zachodniej Europy niż USA.

Jeśli chodzi o Polskę, to pierwsza szkółka windsurfingowa powstała w Dębkach nad morzem w 1991 roku.

Prekursorem i właścicielem szkółki był Piotr Puzynowski, czyli właściciel paru tytułów Mistrza Polski i Europy w różnych dziedzinach. Aktualnie w Polsce istnieje mnóstwo ośrodków szkoleniowych dla początkujących fanów sportów wodnych. Mamy niezłe położenie geolokalizacyjne jeśli chodzi o naukę, jak i amatorsko-profesjonalne pływanie na windzie. Najbardziej popularnym „spotem” w Polsce jest Zatoka Helska. Chwalona za małe zafalowanie, które nie sprawia, że obijasz się o każdą falę tracąc równowagę, za płytkie dno, dzięki któremu masz zawsze grunt pod nogami i jesteś mokry tylko do pasa [pod warunkiem, że nie wpadniesz do wody:) ] no i sprzyjający, stały wiatr przez większość sezonu, który notabene trwa od maja do końca września. Ucząc się tego sportu wsiąkasz w ciekawą społeczność, która sprawia, że jeszcze bardziej kochasz to co robisz. Pisząc o ciekawej społeczności, myślę o uśmiechniętych, pozytywnych, ciekawych ludziach, którzy nierzadko przebywają cały sezon na Helu.

Prawie zapomniałbym opisać Ci niesamowitego uczucia, jakim jest pływanie w ślizgu.

Mieszanka słońca, świstającego wiatru i dużej prędkości wyzwala wyrzut wszystkich pozytywnych hormonów w twoim ciele. W pewnym momencie swojej windsurfingowej kariery poczujesz moment, w którym lewitujesz nad wodą. Dzieje się tak za sprawą wiatru, który wpadając w twój żagiel wypycha Cię do góry. To uczucie jest fenomenalne. Windsurfing, choć niebezpieczny to dla początkujących i średnio zaawansowanych surferów nie powinien być kontuzjogenny. Nauka odbywa się pod okiem instruktora jak i w kamizelce asekuracyjnej. Nie ma czego się bać, musisz przygotować się, że będziesz mokry wpadając do wody podczas nauki i to tyle. Windsurfing pozwala poczuć się wolnym, czujesz radość oraz ogromną satysfakcję. Korzyści dla zdrowia są niezliczone, od wzmocnienia całego ciała poprzez angażowanie niemal wszystkich mięśni ciała po poprawę krążenia, wydolności serca i równowagi.

Jeśli szukasz nowej zajawki i chcesz miło spędzić czas, to dobrym rozwiązaniem są obozy dla młodzieży organizowane na Helu. 

Patryk Andrzejewski

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Articles

Wstań prawą nogą

Wstań prawą nogą

Jak każdy wie, higiena snu jest istotnie ważna dla dobrego, zdrowego dnia, jak i życia.

Zdecydowanie mniej mówi się o dobrym poranku, który rzutuje na całą resztę dnia. W artykule pojawią się aktywności, które zajmują do 30 minut, które warto zagospodarować (szczególnie w weekend, kiedy mamy więcej czasu) dla lepszego dnia.

czytaj dalej
Ty jesteś skorpionem, a on ENTP — o fenomenie narzędzi psychologicznych

Ty jesteś skorpionem, a on ENTP — o fenomenie narzędzi psychologicznych

Chyba nigdy wcześniej nie mieliśmy tak wielu możliwości zgłębiania naszej osobowości i  odkrywania tajemnic relacji międzyludzkich, jak obecnie.

Testy psychologiczne, horoskopy i inne  narzędzia obiecujące nam dogłębną analizę naszej osobowości, naszych talentów czy nawet  predyspozycji zawodowych cieszą się ogromną popularnością. W czym dokładnie tkwi ich fenomen i dlaczego tak chętnie po nie sięgamy? W tym artykule zgłębimy tajemnice psychologicznych  narzędzi i przyjrzymy się zarówno ich rzetelności, potencjalnym korzyściom jak i zagrożeniom,  jakie się z nimi wiążą.

czytaj dalej
Jak rozwijać umiejętności interpersonalne i budować trwałe relacje?

Jak rozwijać umiejętności interpersonalne i budować trwałe relacje?

Umiejętności interpersonalne odnoszą się do umiejętności społecznych, których używamy w relacjach z innymi ludźmi, aby osiągnąć oczekiwaną efektywność. Umiejętności te są niezbędne w budowaniu trwałych relacji i są kluczowe zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Umiejętności interpersonalne można zdefiniować jako zdolność do komunikowania się, współpracy i efektywnej interakcji z innymi. Są ważne dla budowania zaufania, szacunku i relacji z innymi. Rozwijanie tych umiejętności może pomóc osobom stać się lepszymi komunikatorami, graczami zespołowymi i liderami.

czytaj dalej