Między sportem a patologią, o freak fight’ach słów kilka

Prawie 14 lat temu odbyło się, uznawane za pierwszą w Polsce walkę freak fight, starcie Mariusza Pudzianowskiego i Marcina Najmana.

Był to dopiero lekki początek fenomenu, który wybuchł 2018 roku w Koszalinie na pierwszej gali FAME MMA. Zjawisko, które polaryzuje ludzi po dziś dzień, dla części źródło patologii, a dla innych miły dodatek na piątkowe spotkanie z przyjaciółmi. Jednak czym tak naprawdę są freak fight’y?

Samozwańczy “ojciec chrzestny polskich Freak Fight’ów” Marcin Najman początki fenomenu walk “celebrytów” łączy ze swoją karierą, jednak ja wolałbym się skupić na erze, która rozpoczęła się wraz z powstaniem gali FAME MMA. Ponieważ nieważne jak głęboko będziemy szukali początków takich walk, to wszystko tak naprawdę zaczyna się w 2018 roku. Co mogliśmy zobaczyć na pierwszej gali FAME? Walki między innymi takich postaci jak: jednego z włodarzy federacji albo znanego wtedy patostreamera. Oprócz tego na ringu mogliśmy obejrzeć pojedynek… rycerski w zbrojach. Szalony pomysł o stworzeniu tego typu federacji okazał się strzałem w dziesiątkę. Ciekawi mnie tylko czy właściciele FAME spodziewali się, że tworzą fenomen, który rozrośnie się na taką skalę, zyskując wielu fanów, ale także i wrogów. Największymi przeciwnikami gal freak fight zostali na początku ludzie ze środowiska MMA oraz dziennikarze sportowi. Zarzucano federacji wiele, między innymi psucie wizerunku prawdziwych sportowców walczących w oktagonie, a także promowanie patologii. 

Puszka Pandory została otwarta, każda kolejna gala zyskiwała na popularności, a oprócz tego pojawiły się inne federacje. Walki freak’ów stały się nowym sportem młodzieży. Ciekawe rozwiązanie takie jak konferencja, rozmowy face2face między rywalami oraz same gale przyciągały ludzi, bo wiedzieli, że nie będą się nudzić. Ktoś się powyzywa, ktoś rzuci szklanką i wiele więcej “dymów”. Jednak styl i forma prowadzenia gal i poprzedzających ją wydarzeń były mieczem obusiecznym. Moim zdaniem łatka promowania patologii już na zawsze zostanie przy freak fight’ach. I oczywiście ma ona dużo sensu, gale i konferencje promowały wielu ludzi, których zachowanie powinniśmy raczej piętnować, a także stworzyły wiele złych trendów wśród młodzieży (rozpowszechnienie terminu 60-tka). Jednak trzeba pamiętać, czym jest tak naprawdę ten fenomen…

Jest to fenomen nowej ery polskiego internetu i świata celebrytów, możemy go rozumieć lub nie, ale on i tak będzie. Jeśli komuś przeszkadza rzeczywistość, która go otacza, to mogę tylko zagwarantować, że freak fighty przestały być już typową patologią. Droga była długa i kręta, ale teraz nawet coraz więcej zwykłych sportowców pojawia się na galach, bo wiedzą, że tam mogą zarobić. A do tego same federacje zrozumiały, że może czasem lepiej jest, gdy widzowie zobaczą trochę mniej “dymów”, a w zamian zobaczą ciekawszą sportowo walkę, albo po prostu zobaczą znaną osobę, którą lubią.

Jakub Lis

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Articles

Wstań prawą nogą

Wstań prawą nogą

Jak każdy wie, higiena snu jest istotnie ważna dla dobrego, zdrowego dnia, jak i życia.

Zdecydowanie mniej mówi się o dobrym poranku, który rzutuje na całą resztę dnia. W artykule pojawią się aktywności, które zajmują do 30 minut, które warto zagospodarować (szczególnie w weekend, kiedy mamy więcej czasu) dla lepszego dnia.

czytaj dalej
Ty jesteś skorpionem, a on ENTP — o fenomenie narzędzi psychologicznych

Ty jesteś skorpionem, a on ENTP — o fenomenie narzędzi psychologicznych

Chyba nigdy wcześniej nie mieliśmy tak wielu możliwości zgłębiania naszej osobowości i  odkrywania tajemnic relacji międzyludzkich, jak obecnie.

Testy psychologiczne, horoskopy i inne  narzędzia obiecujące nam dogłębną analizę naszej osobowości, naszych talentów czy nawet  predyspozycji zawodowych cieszą się ogromną popularnością. W czym dokładnie tkwi ich fenomen i dlaczego tak chętnie po nie sięgamy? W tym artykule zgłębimy tajemnice psychologicznych  narzędzi i przyjrzymy się zarówno ich rzetelności, potencjalnym korzyściom jak i zagrożeniom,  jakie się z nimi wiążą.

czytaj dalej
Jak rozwijać umiejętności interpersonalne i budować trwałe relacje?

Jak rozwijać umiejętności interpersonalne i budować trwałe relacje?

Umiejętności interpersonalne odnoszą się do umiejętności społecznych, których używamy w relacjach z innymi ludźmi, aby osiągnąć oczekiwaną efektywność. Umiejętności te są niezbędne w budowaniu trwałych relacji i są kluczowe zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Umiejętności interpersonalne można zdefiniować jako zdolność do komunikowania się, współpracy i efektywnej interakcji z innymi. Są ważne dla budowania zaufania, szacunku i relacji z innymi. Rozwijanie tych umiejętności może pomóc osobom stać się lepszymi komunikatorami, graczami zespołowymi i liderami.

czytaj dalej