Na co dzień każdy z nas doświadcza stresu w mniejszym lub większym stopniu. Wielu z nas ma też swoje własne sposoby radzenia sobie z nim. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak skuteczne w radzeniu sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi są metody relaksacyjne. Stosowane regularnie, a nie tylko wtedy, kiedy właśnie zdarza się jakaś trudna życiowa sytuacja, mogą uchronić nas przed negatywnymi skutkami długotrwałego stresu.
1. Mindfulness
Mindfulness, czyli trening uważności jest świetnym przykładem metod relaksacyjnych zdobywających coraz większą popularność w dzisiejszych czasach.
W treningu mindfulness (treningu uważności) dąży się do uważnego życia – bez wybiegania myślami w przód oraz bez rozpamiętywania tego, co było. Polega on na dostrzeganiu, skupieniu się na tym, co myślisz, czujesz, robisz i czego doświadczasz, ale bez oceniania tego. Mindfulness łatwiej zrozumieć w praktyce niż teorii, dlatego poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Ćwiczenia te można zastosować za każdym razem, gdy zorientujesz się, że nachodzą Cię negatywne myśli, martwisz się o coś lub nie możesz się skoncentrować.
Jednominutowa medytacja
Zamknij oczy, weź głęboki wdech, dolicz do 6, a następnie zrób wolny wydech, pozwalając ujść nagromadzonemu napięciu na zewnątrz. Skoncentruj się na ruchu klatki piersiowej i spróbuj nie myśleć o niczym innym. Jeśli w głowie pojawiła się gonitwa myśli, spróbuj się na nich nie koncentrować, pozwól im odejść, skupiając się na oddechu.
Pozostań w chwili
Wybierz jeden przedmiot, którego często używasz – może być to piłka tenisowa – i uczyń z niego centralny punkt ćwiczenia uważności. Poczuj jej wagę, zastanów się, z czym kojarzy Ci się jej kolor i kształt oraz uświadom sobie, do czego jej używasz. Przykładowo, skup się na tym, jakie to fantastyczne, że dobrze uderzona piłka tenisowa jest w stanie mknąć z prędkością 263 km/h (rekord świata Samuela Grotha).
Uważne słuchanie
Często podczas rozmów uciekamy myślami gdzieś indziej. W przypadku, gdy w trakcie treningu lub zawodów trener poprosi Cię o rozmowę, zamiast myśleć już nad odpowiedzią, gdy trener jeszcze nie skończył mówić, postaraj się oczyścić umysł i naprawdę wsłuchać się w to, co ma do powiedzenia. Spróbuj nie myśleć o tym, co masz do zrobienia – skup się na danym momencie i otwórz swój umysł na przyswajanie informacji.
0 komentarzy