Przebojowi ekstrawertycy uchodzą za dusze towarzystwa.
Uwielbiają być w centrum uwagi, mówić do publiczności, budować sieci kontaktów i dobrze się bawić w grupie. Według statystyk na świecie jest więcej Introwertyków niż Ekstrawertyków (tych pierwszych szacuje się na 25-57% populacji). Z drugiej strony bycie Ekstrawertykiem wydaje się być znacznie lepsze. Ich życie wydaje się być pełne wrażeń i szczęśliwe. Czy można posiąść choć garść cech ekstrawertyków? To możliwe!
Chciałabym Wam przedstawić OKNO JOHARI.Jest to psychologiczny model różnych sposobów komunikowania się, opracowany w latach 50. XX wieku przez Josepha Lufta i Harringtona Inghama z Uniwersytetu Kalifornijskiego (Johari to skrót ich imion).

Okno to jest płynne w zależności od twojego stylu komunikowania i osobowości. Im bardziej jesteś otwarty na ludzi, tym bardziej rozwijasz obszar „ja publiczne”, im bardziej się zamykasz na ludzi tym bardziej rozwijasz obszar „ja prywatne” itp. Szerzej o każdym oknie poniżej:
JA PUBLICZNE zawiera to co wiem o sobie oraz to co wiedzą o mnie inni. Im bardziej obszar otwartości się rozrasta (jak wyżej) to bardziej rozwija się wrażliwość na innych, sposoby zachowania, świadomość różnic pomiędzy mną a innymi ludźmi. Im bardziej poznaje swoje słabości tym obszar publiczny rośnie.
JA UKRYTE to wszytko to o czym o sobie nie wiem, lecz inni o mnie wiedzą. Na przykład mój styl mówienia, na który nie zwracam uwagi (stałe zwroty), styl chodzenia, gestykulacja i mimika twarzy. Ta część jest dla nas nieświadoma.
JA PRYWATNE to wszystko to co o sobie wiem, a co nikt o mnie nie wie, gdyż nie planuje o tym z nikim rozmawiać. To wszystkie nasze sekrety, obawy, sprawy których się wstydzimy. Im więcej ukrywamy informacji przed wszystkimi, tym ten obszar się rozrasta i wpadamy w coraz większy introwertyzm.
JA NIEŚWIADOME to wszystko to czego zarówno ja jak i inni o mnie nie wiedzą. Ta część nas zwykle aktywuje się w sytuacjach skrajnych, na przykład w czasie zagrożenia życia czy pod wpływem silnych emocji, które sprawiają, że kompletnie siebie nie rozpoznajemy.
Teraz kiedy znasz już okna JOHARI skup się na tym kim jesteś, jaki nie jesteś, jaki chciałbyś być, a jaki udajesz że nie jesteś. Bądź sobą i stań się otwarty na innych. My ludzie bardzo się od siebie różnimy, więcej o różnicach dowiesz się niebawem w następnym artykule o systemie DISA.
0 komentarzy