„With great power comes great responsibility” – o odpowiedzialności na podstawie ,,Wesela”

Dlaczego powstanie w Weselu nie może nawet wybuchnąć? Dlaczego pomimo upływu czasu inteligencja nie potrafi zapomnieć krzywd wyrządzonych ich przodkom przez chłopów?

I to wcale nie jest o Weselu. 

„Wina ojca idzie w syna;

niegodnych synowie niegodni;

ten przeklina, ów przeklina – ród pamięta, brat pamięta, kto te pozakładał pęta i że ręka, co przeklęta była swoja.” – Dziennikarz

Czego można byłoby się po nas spodziewać? Od lat żyjemy przeszłością, symbolami, historią, rozpamiętujemy wszelkie scenariusze, analizujemy sytuacje w poszukiwaniu logiki i sensu życia. Doszukujemy się schematów, przyczynowości wydarzeń, które dopiero z perspektywy czasu układają się w sensowną całość. Nie tylko nie potrafimy wziąć odpowiedzialności za naszą przeszłość, ale przede wszystkim za naszą TERAŹNIEJSZOŚĆ. Kiedy życie rozgrywa się przed naszymi oczami, obwiniamy każdego i tłumaczymy sobie to wszystko przekleństwem, które postanowiło dotknąć akurat nas. Dlaczego nieszczęśliwe scenariusze fortuny zawsze realizują się w naszym życiu? Kto postanowił zgotować nam tak tragiczny los? Cóż, przykro mi to mówić, ale subtelnie podpowiem, że to my sami – ,,I że ręka, co przeklęta była swoja”. Wchodzimy nieświadomie w rolę ofiary, aby poczuć całym swoim ciałem, że jesteśmy tak poszkodowani i pokrzywdzeni przez los, że należy nam się przecież odszkodowanie — sprawiedliwość musi nadejść w końcu dla nas! Czekamy na ocalenie, a jeśli samo oczekiwanie okazuje się niewystarczające, podejmujemy stanowcze kroki, wzbudzając w innych współczucie w naszą stronę oraz odrazę do tego, jak wielka tragedia nas dotknęła. Wielokrotnie nasz własny komfort i przerzucenie odpowiedzialności staje się najwygodniejszym rozwiązaniem z sytuacji, ale czy najlepszym?

Co nas tak naprawdę ogranicza? Gdyby spojrzeć na jednego z bohaterów „Wesela”, Czepca, okazuje się, że jest to człowiek niezwykle energiczny, silny pod względem fizycznym i psychicznym, gotowy jest nawet do podjęcia walki, czy bójki w słusznej sprawie. Dlaczego w takim razie tego nie wykorzystuje? Zanim przejdziemy do odpowiedzi, zastanówmy się, ile razy byliśmy w sytuacji, gdy chcieliśmy zgłosić się na lekcji, bo przecież znaliśmy odpowiedź, ale tego nie zrobiliśmy? Bo przecież znajdzie się ktoś inny, kto odpowie na to pytanie lepiej, prawda? O ile w tym przypadku, możemy po prostu, kolokwialnie mówiąc, machnąć na to ręką, tak w sprawie wywołania powstania, czy morderstwa Kitty Genovese ciężko o chłodne spojrzenie na sytuację. Im większa liczba osób, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś wyjdzie przed szereg — w ten właśnie sposób kilkadziesiąt świadków morderstwa dziewczyny naiwnie wierzyło, że już za chwilę pojawi się rycerz na białym koniu, kiedy w tym właśnie momencie Kitty nabierała swoje ostatnie wdechy powietrza tego świata. Tak samo dzieje się w przypadku „Wesela” – jest tyle osób, przecież ktoś weźmie odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość! Jesteśmy przekonani, że istnieją wybrańcy, zwykli ludzie i my, jako ci, którzy są przeklęci przez los i nie są zdolni do dokonania wielkich rzeczy. Możemy wziąć odpowiedzialność za nasze działania i żyć życiem ‘’wybrańców’’ lub resztę swojej egzystencji poświęcić analizie stopnia, w jakim zatracony jest nasz los.

„Niech na całym świecie wojna

Byle polska wieś zaciszna

Byle polska wieś spokojna.” – Dziennikarz

Egoizm, obojętność, apatia — tymi trzema słowami najtrafniej ocenić można słowa Dziennikarza, który swoją drogą, nie podejmuje nawet żadnych działań na rzecz tej jakże ‘’ukochanej’’ polskiej wsi (której wydaje się tak oddany). Nie zależy mu tak naprawdę na szczęściu, dobru na świecie, nie zależy mu nawet na ojczyźnie — jedyne, o co się martwi, to o swój własny komfort, za który nawet sam nie potrafi wziąć odpowiedzialności. Jak wiele razy mówimy o swoich marzeniach, ale nie robiąc nic w tym kierunku, w głębi duszy czekamy na spektakularny moment, który odmieni bieg naszej historii? Myślimy, że sukces i kraina szczęśliwości po prostu pewnego dnia magicznie pojawią się w naszym życiu, a tymczasem umieramy z żalem i tęsknotą za niespełnionymi pragnieniami. Podobnie jak Radczyni, która jest na Weselu wyłącznie ze względu na to, że ,,tak wypada”, nie podejmujemy samodzielnie decyzji — cenimy bardziej walidację otoczenia niż własne wartości i przekonania. Nie mamy odwagi żyć, tak jak chcemy, więc decydujemy się na obojętność i bierne oczekiwanie na śmierć. Z jednej strony ufamy innym bardziej niż sobie, ale nie dajemy nikomu przyzwolenia na doświadczenie poczucia odpowiedzialności. Ograniczamy nauczycieli, ich inwencję twórczą i tworzymy (anty)autorytet belfra, który sam nie potrafi krytycznie myśleć, podjąć samodzielnie żadnej sensownej decyzji oraz musi pogodzić się ze swoim poddaństwem wobec systemu. Produkujemy na masową skalę idealnych pracowników, którzy już wiedzą, że nie istnieje coś takiego, jak poczucie odpowiedzialności za siebie, bo przecież nie oni decydują o swoim własnym losie — to byłoby niedorzeczne i nierozsądne.

Czego możemy się więc nauczyć z „Wesela”?

  •  „Jeśli potrzebujesz pomocy, wywołaj tylko jedną osobę — reszta pójdzie za nią”. 
  • Nie jesteś ofiarą, czy przekleństwem. Od Ciebie zależy Twoje własne życie.
  • Im więcej osób w grupie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś wyjdzie przed szereg, więc działaj i nie czekaj na rycerza na białym koniu.
  • Skup się na teraźniejszości, a nie na rozpamiętywaniu przeszłości. Jej już nie zmienisz, żyjesz teraz.

W jaki sposób można rozwijać w sobie poczucie odpowiedzialności?

  • Zacznij prowadzić swój planer, kalendarz, listę rzeczy do zrobienia i trzymaj się ich.
  • Stwórz listę rzeczy do zrobienia w zgodzie ze swoimi wartościami i priorytetami.
  • Jeśli musisz zrobić coś ważnego, powiedz komuś o tym i dotrzymaj obietnicy.

Nikola Soboń

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Articles

To nie dżuma, to ideologia.

To nie dżuma, to ideologia.

Ponadczasowość ,,Dżumy” i geniusz Alberta Camus zazwyczaj rozpatrujemy w kontekście współczesnej nam pandemii. Zadziwiające podobieństwo wydarzeń uderza w nas i naszą percepcję rzeczywistości. Albert Camus przecież nieprzypadkowo umieścił swoją powieść w bliżej niesprecyzowanym punkcie w czasoprzestrzeni. On wiedział, że to się wydarzy. To nasza świadomość została uśpiona.

czytaj dalej
Życie nie tak słodkie — o zmaganiach osób chorych na cukrzycę

Życie nie tak słodkie — o zmaganiach osób chorych na cukrzycę

Cukrzyca – choroba, która nie tylko wpływa na ciało, ale także na umysł i serce. To codzienne wyzwanie, któremu niektórzy z nas muszą stawiać czoła z odwagą i determinacją. Zazwyczaj cukrzycę poznajemy głównie od strony medycznej, skupiając się na profilaktyce i konieczności rutynowych badań. W efekcie wyobrażenie życia osoby chorej często sprowadzamy do regularnego monitorowania poziomu cukru we krwi i licznych wyrzeczeń. Dziś spojrzymy na ten temat z nieco innej perspektywy. Przyjrzymy się wyzwaniom, możliwościom i innym aspektom, które dowodzą, że cukrzyca nie jest i nigdy nie będzie czymś, co definiuje nas jako ludzi.

czytaj dalej
W pogoni za ideałem … który nie istnieje!

W pogoni za ideałem … który nie istnieje!

Żyjemy w czasach szybkich zmian, możemy je zobaczyć na każdym kroku. Coś, co dzisiaj jest już normą, jeszcze kilka lat temu mogło być tabu — wiwat życie w Polsce, ale już was uspokajam — nie tylko tu świat szybko ewoluuje. Często trafiam na shortsy na Faceboku i YouTubie o przemijaniu, a dokładniej o standardach piękna i modzie, mimo że ja nie należę do tych „modnych”. Oglądając je, możemy mieć wrażenie, że odkąd istnieje „showbiznes” na czele z Hollywood to nasze życie jest ukierunkowane w pewien sposób. Dlaczego tak uważam i dlaczego mnie to tak bardzo boli?

czytaj dalej